ptfe.pl
aerozol.eu
sp. z o.o.
Kręta 1 , 62-032 Luboń
Phone: +48 61 855 20 88
E-mail: ideon@krea.pl
Contact with us:
Producer of Easter Eggs
PISANKI WIELKANOCNE
- koszulki termokurczliwe - sleeves
Obecnie wiele różnych technik przeplata się z tradycyjnymi sposobami zdobienia. Dziś kiermasze regionalne i portale internetowe prześcigają się oferując przepięknie zdobione pisanki także innymi technikami np. metodą quilingu, która powstaje z cienkich listków zwijanego papieru, czy nanoszenia koralików i cekinów na jajka.
Poza Polską na uznanie zasługują cenne, złote jajka znanego jubilera XIX wiecznej Rosji – Petera Carla Fabergé. Były one wykonywane ze złota, srebra, masy perłowej, ozdabiane kamieniami szlachetnymi i kością słoniową. Powstawały na zamówienie cara Aleksandra III i stanowiły prezent wielkanocny dla jego żony – Marii. Wewnątrz jajka kryła się niespodzianka, która była objęta tajemnicą aż do momentu jej otworzenia. Do jajek tego znanego jubilera nawiązuje seria koszulek wielkanocnych naszej firmy pt. "Pisanki à la Fabergé”.
W województwie krakowskim i w rejonie Łowicza popularna jest technika nalepianek - wycinanek, które powstają przez ozdabianie jajek elementami z kolorowego papieru. Z okolic Opoczna pochodzą pisanki batikowe, które rozpowszechniły się także w innych regionach kraju, m.in. na Lubelszczyźnie i w rejonach Białegostoku. Technika ta polega na użyciu roztopionego wosku i „pisaniu” wzorów na zabarwionym jajku. Na Kurpiach jajka ozdabia się dodatkowo kolorową włóczką i sitowiem. Natomiast Śląsk Opolski słynie z kunsztownej techniki wyskrobywania pisanek. Na barwionych jajkach nanosi się różne wzory metodą skrobania za pomocą szpilki bądź noża. Inną, bardzo popularną metodą są kraszanki, inaczej nazywane byczkami. Są one najczęściej spotykaną formą zdobienia na Mazowszu i na Kaszubach. Te formy zdobienia były inspiracją dla naszej serii koszulek na jajka "Pisanki Ludowe".
Od wieków pisanki barwiono metodami naturalnymi używając roślin do nadania koloru. Kolor brązowy uzyskiwano gotując jajka w łupinach cebuli, fioletowy z maku, czarny z owoców czarnego bzu bądź orzecha włoskiego, zielony z liści pokrzywy, a bordowy z buraków. Motywy pojawiające się na pisankach głównie związane są z ornamentami roślinnymi czy zwierzęcymi, które nawiązują do odradzającej się wiosny, pełnej witalności i pomyślności.
Polska słynie na świecie z bogatych tradycji zdobienia pisanek wieloma technikami. Metody te często kultywowane są od wieków. Wiele regionów Polski wypracowało własne, wyróżniające się techniki, które są podziwiane zarówno w naszym kraju jak i na całym świecie. Wspomniane techniki to prawdziwe dzieła sztuki ludowej, której tajniki wytwarzania przekazywane są z pokolenia na pokolenie.