koszulki do jajek producent

About company

Easter sleeves

Easter eggs gadgets

Traditions

More about Krea

Short links:

 

See our other websites:

 

                           sp. z o.o.

Kręta 1 , 62-032 Luboń

Phone: +48 61 855 20 88

E-mail: ideon@krea.pl

 

 

 

Contact with us:

Producer of Easter Eggs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PISANKI WIELKANOCNE

- koszulki termokurczliwe - sleeves

.

i.

.

i.

Zabawy z jajkami wielkanocnymi

 

Obecnie w wielu krajach pisanka odgrywa odmienną rolę. W niektórych miejscach jajka chowa się w ogrodzie lub w domu, a następnie są one wyszukiwane przez całą rodzinę. Kto odnajdzie ich najwięcej zostaje zwycięzcą „świątecznego wyścigu”. Dzieci wierzą, że są one chowane przez wesołego zająca nazwanego w USA Easter Bunny. W innych krajach m.in. w Wielkiej Brytanii jajka wielkanocne głównie kojarzone są z pisankami czekoladowymi, którymi obdarowuje się dzieci. 

 

Inną zabawą, praktykowaną w rodzinach jest rozbijanie pisanek. Każdy z członków rodziny rozbija jajko o jajko przeciwnika, a wygrywa osoba, której jajko w tej konkurencji pozostanie nienaruszone. Zwycięzca będzie miał szczęście przez cały rok.

 

Przez stulecia jajko kojarzone jest w ciepły i miły sposób jako znak powodzenia, miłości oraz szczęścia. Szeroka oferta Pisanek Wielkanocnych oferowana przez naszą firmę wpisuje się w ton radości wspólnego, rodzinnego świętowania.

 

Jako producent przygotowaliśmy serie zarówno odnoszące się do tradycyjnych, polskich wzorów takie jak - "Pisanki Polskie Klimaty" i "Pisanki Ludowe" oraz zestawy bardziej luksusowe  - "Pisanki à la Fabergé" i  "Pisanki Złotem Malowane".

 

Tradycje wielkanocne

 

„Co kraj, to obyczaj" mówi stare przysłowie, które idealnie wpasowuje się w temat tradycji Świąt Wielkanocnych. Są one obchodzone na całym świecie, ale tradycje świąteczne mają odmienną formę w różnych częściach świata. Symbolem, który łączy te tradycje jest jajko - znak nowego, odradzającego się życia. Zwyczaj zdobienia jajek jest związany z pogańskimi obrzędami, a najstarsza pisanka w Polsce pochodzi z X wieku. Została ona odnaleziona w okolicach Opola. 

 

 

Pisanki wielkanocne były talizmanem

 

Jajko od stuleci pełniło rolę talizmanu, który odganiał zło, symbolizował zdrowie, płodność i nowe życie. W tą symbolikę wpisują się takie dawne zwyczaje jak zakopywanie jaj przy wejściu do domu, czy rozsypywanie ich na strzechach domostw oraz dawanie ich zwierzętom w celu odgonienia złych mocy. Z pisanek dawniej wróżono sobie przyszłość, a samym zdobieniem jaj zajmowały się wyłącznie kobiety. Wierzono, że mężczyźni mogą rzucić przy tej czynności zły urok na pisanki. Często pisanki stanowiły formę podarku, który miał zapewnić zdrowie i powodzenie w miłości. Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa pisankę włączono do tradycji wielkanocnej, w której jest ona symbolem Jezusa Zmartwychwstałego.